2011 Lys Başvuru ücreti,2011 Lys harcı ,2011 lys kayıt ücreti

2011-04-01 16:30:00

2011 Lys başvuru ücretleri açıklandı

Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), "2012 yılında da başkanlığımızca yapılacak sınav ve yerleştirme gibi hizmetlere ilişkin adaylardan alınan ücretlerde herhangi bir artış yapılmayarak, adaylara yeni maliyetler yüklenmeyecektYükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), "2012 yılında da başkanlığımızca yapılacak sınav ve yerleştirme gibi hizmetlere ilişkin adaylardan alınan ücretlerde herhangi bir artış yapılmayarak, adaylara yeni maliyetler yüklenmeyecektir." denildi.

ÖSYM´den yapılan yazılı açıklamada, merkezin son altı aydır yaşadığı değişim ve gelişim süreci içinde, yapılan sınavlara ait Kılavuz, Sınava Giriş Belgesi ve Sınav Sonuç Belgesi´nin basılmadığı hatırlatıldı.

"Adaylar sınavlara ilişkin kılavuzları ÖSYM´nin internet adresinden görebilmekte ve belgeleri kendi T.C Kimlik numaraları ve şifreleri ile edinebilmektedir." denildi. Bu yolla, hem kamu hizmetlerinin hızlı, kaliteli, basitleştirilmiş ve düşük maliyetli bir şekilde yerine getirilmesinin sağlandığı hem de elektronik ortamda yapılan işlem giderlerinin azaltıldığı ifade edildi. Bununla birlikte, `adaya özgü soru kitapçığı´ hazırlama, sınav uygulamalarındaki yenilikler ve `cevap kâğıtlarının adayların erişimine açılması´ gibi işlerde en son teknolojinin kullanımına yönelik çalışmaların maliyeti ciddi boyutta artıran unsurlar olarak ortaya çıktığına dikkat çekildi. Buna rağmen, 2011 yılında ÖSYM tarafından yapılan sınav, yerleştirme, başvuru, tercih, şifre edinilmesi hizmetleri için alınan ücretlerde herhangi bir artışa gidilmediği hatırlatıldı

. Açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "Öte yandan, yaşanan değişim ve gelişim sürecinin bir diğer boyutu olarak ÖSYM´nin gerçekleştirdiği sınavlarda sorulan sorular, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser niteliğinde olduğundan özenle korunması gerekliliği ve telif haklarının ÖSYM´ye ait olduğu vurgusu ile çeşitli basın ve yayın kuruluşları ile telif haklarının devri sözleşmesi imzalanarak sınav sonrasında soruların yayımlanmasına izin verilmiştir. Burada amaç, kuşkusuz gelir sağlamak değil, sadece telif haklarının korunmasını sağlamaktır.

Maliyet artırıcı teknolojik yeniliklere rağmen, yapılan tasarruf ve telif hakları kapsamında elde edilen gelir, adaylara en iyi, en güvenli hizmeti verebilmek amacıyla kullanılacak ve 2011 yılında olduğu gibi, 2012 yılında da Başkanlığımızca yapılacak sınav ve yerleştirme gibi hizmetlere ilişkin adaylardan alınan ücretlerde herhangi bir artış yapılmayarak adaylara yeni maliyetler yüklenmeyecektir."   

152
0
0
Yorum Yaz