Menepozda Hamile kalabilme,Menepoz sonrası Hamilelik

2011-04-16 12:28:00

Kadın her yaşta hamile kalabilir mi?Anne olmak için yaş sınırı

Amerika'da kadın doğum uzmanları arasında en iyi hekim seçilen Cornell Üniversitesi Üremenin Korunması Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kutluk Oktay, erken menopoza giren veya 55 yaşındaki kadınların anne olabileceğini açıkladı. Türkiye'de de çalışmalarını Jinemed Kadın Sağlığı Merkezi'nde sürdüren Prof. Oktay, son gelişmelerle ilgili bilgiler verdi:


* Menopoza giren kadınlar kök hücre nakli ile yeniden kendi genetik özelliklerini taşıyan yumurta üretebilecekler. Bu demektir ki; 55 yaşındaki kadın kendi genetik özelliklerini taşıyan bir bebeğe sahip olabilecek. Üstelik bebek, donörün değil annenin karakteristik özelliklerini taşıyacak. Kök hücre alınan donör, burada yalnızca kadının ölen yumurtlama faaliyetinin yeniden başlamasına yardımcı olacak. Menopoz nedeniyle yumurtlaması duran kadının, kök hücre nakledildikten sonra gençlik dönemlerindeki gibi doğurganlığı devam edecek.

* Bu gelişme, öncelikle erken menopoza giren ve hayatı boyunca kendi yumurtasıyla çocuk sahibi olamayan kadınlar için umut olacak. Daha sonra istediği yaşta anne olmak isteyen kadınların yüzünü güldürecek. Şu anda bu konuya 50 yaş sınırı getiriyoruz. Yapılan testlerde sonuçlar sağlıklı çıkarsa 55 yaşına kadar izin veriliyor. Hatta 60 yaşında da mümkün; ancak etik açıdan ileri yaş anneliği tartışıldığı için bu doktor ve hastanın kendi arasındaki diyaloğa bağlı. Kadın çok sağlıklıysa neden olmasın?

SINIRSIZ YAŞ ÜTOPYA DEĞİL
* Kadının her yaşta anne olması bir ütopya değil. Yeni çalışmalar, çok yakında uygulamaya başlanabilecek güzel bir gelişmenin ilk adımı. Bugüne kadar yapılan fare deneylerinde dünyaya gelen 300 yavruda tamamen annenin genetik özelliklerini aldıkları belirlendi. Bu durumda kök hücrenin; hastanın kendi yumurta üretimini artırdığını, canlandırdığını ve çocuk elde etmede başarımızın bir kat arttığını söyleyebilirim. Kemik iliği verilen erken menopoza girmiş farelerde de yumurtalar yeniden canlandı ve doğum yapmaya başladı.

* Bu konuda fare deneyleri tamamlandı. Kök hücre ile ilgili çalışmalarımız ise şu an görevli olduğum Cornell Üniversitesi'nde devam ediyor ve önümüzdeki ay bilimsel bir makale şeklinde yayımlanarak tıp dünyası ile paylaşılacak.

* Kök hücre uygulaması şöyle yapılıyor: Göbek deliğinden laparoskopi ile girilerek 30 dakikalık operasyonla yumurtalık dokusu çıkartılıyor. Alıcı nakle hazır olmadığı durumlarda doku donduruluyor. Uygun zaman geldiğinde dondurulan yumurta çözülerek yeniden laparoskopi ile göbek deliğinden giriliyor ve menopoza giren yumurtanın içine aşılama tekniği ile dikiliyor. Dikilen yeni doku menopoza giren dokunun canlanmasını sağlıyor.

822
0
0
Yorum Yaz