Oxford nerede,oxfor binası,oxford şehri nerede,resimleri

2011-03-06 20:49:00

Oxford resimleri,Oxford şehri resimleri

Üniversitesi ve dünya tarihine kazandırdığı önemli isimlerle bilinen İngiltere'nin Oxford şehri, günümüzde artık sadece eğitimin değil, masalsı ve tarihi görünümüyle turizmin de merkezi olma özelliğini taşıyor.İngiltere'nin güneydoğusunda yer alan 165 bin nüfuslu Oxford, ülkeyi ziyaret eden turistlerin görmek istedikleri yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor

Exeter, Somerville, St. John's, Lincoln, Christ Church, Hertford, Queen's, Merton, Wadham ve Trinity gibi çok sayıda dünyaca ünlü kolejden oluşan Oxford Üniversitesinin gotik mimari tarzındaki tarihi binaları, parklar, bahçeler ve şehri çevreleyen Cherwell ve Thames nehirleriyle bir araya gelince etkileyici bir şehir silueti ortaya çıkıyor.Oxford Üniversitesinde, bugüne kadar aralarında İngiltere'nin ilk kadın Başbakanı Margaret Thatcher, eski Başbakan Tony Blair, şimdiki Dışişleri Bakanı David Miliband, ana muhalefet Muhafazakar Parti'nin lideri David Cameron'ın da bulunduğu çok sayıda politikacı, sanatçı, edebiyatçı ve müzisyen yetişti.
 


Üniversitenin en büyük kolejlerinden biri olan ve turistlerin de gezebildiği Christ Church, girişte barışı simgelemesi için dikilen zeytin ağacıyla ziyaretçileri karşılıyor. Bu ağacı ve içinde bulunduğu göz kamaştırıcı avluyu geçtikten sonra üzerinde "No Peel" (Peel'e Hayır) yazısı kazınmış bir kapı dikkati çekiyor. Okulun girişinde dağıtılan kitapçıklarda, bu yazının 1829 yılında, dönemin İçişleri Bakanı Sir Robert Peel'in Katolikler için daha fazla özgürlük istemesini öğrencilerin protesto ettiği ve bu yazıyı kapıya kazıdığı bilgisine yer veriliyor.
 


MASAL KENT KİTAPLARA İLHAM KAYNAĞI, FİLMLERE MEKAN OLDU- Okulun yemekhane kısmında ise son olarak yeni bir filmle sinemaseverlerin karşısına çıkan ve popülerliğini günümüzde de koruyan Lewis Carroll'ın ünlü "Alice Harikalar Diyarında" kitabının izlerini görmek mümkün. Carroll'ın Oxford şehrinde kaleme aldığı kitapla ilgili, okulun bu bölümünde yazarın anısına kitapta yer alan bazı bölümlere dair çizimlere yer veriliyor.Kral 8. Henry tarafından kurulan Christ Church, bir diğer önemli eserin sinema filmine de ev sahipliği yaptı. İngiliz yazar JK Rowling'in kaleme aldığı "Harry Potter" kitaplarının ilk ikisinin sinema filmleri Oxford'daki Christ Church'te çekildi.Turistler ayrıca, Christ Church'de bulunan katedrali ve resim galerisini de ziyaret edebiliyor. Christ Church'un yanı sıra Oxford'da bulunan birçok kolejin kusursuz peyzajla düzenlenmiş avlularını ziyaretçiler görebiliyor. Bununla birlikte, eğitimin aksamaması ve öğrencilerin rahatsız olmaması için bu okulların çoğunun içine girilemiyor.Londra'dan trenle yaklaşık bir saatte gidilebilen ve günübirlik gezilerin yanı sıra tarihi pansiyon ve otelleriyle konaklama imkanı sunan Oxford şehrindeki Carfax Kulesi ve St. Mary kolejinin üstünden kenti kuş bakışı görebilmek mümkün.Çok sayıda kolejin yanı sıra Radcliffe Meydanı ve Oxford Müzesi de ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği yerler arasında bulunuyor.

Kaynak;Sabah
 

1803
0
0
Yorum Yaz