Sedef hastalığı,tedavisi,sedef hastalığı nasıl geçer?

2011-01-02 14:13:00

Sedef hastalığına ne iyi gelir?Sedef hastalığı tedavisi,sedef hastalığı nasıl geçer?Sedef hastalığının çaresi varmı, Sedef hastalığı hakkında bilgi, sedef hastalığının tedavisi

Sedef Hasatalığı oldukça sıkıntılı bir hastalık .İlaçları oldukça pahalı ve kesin olarak hastalığı tedavi etmeyi garantilemiyor.Yazıma geçmeden önce benim teyzemde sedef hastası ve sedef hastalığının en önemli sebeplerinden biri stres.Kısa süre önce tesadüfen meksikadaki özel bir ağaçtan yapılan bir sabunun sedef hastalığına iyi geldiğini öğrendim ama bunu alıp iyice öğrenmeden adını yazmıyorum.illede öğrenmek isteyen olursa bana mail atabilir.Şimdi geçelim makalemize

 

Sedef deride kırmızı üzeri beyaz pullu çeşitli büyüklükte döküntülerle seyreden iyileşme ve tekrarlamayla ömür boyu sürebilen bir cilt hastalığıdır.

SEDEF HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sedef hastalığı deri üzerinde sedef beyazı renkte pullanmaların olduğu kırmızı plaklar halinde ortaya çıkar. Derinin üst katmanı aşırı derecede büyür ve kalınlaşır. Tırnaklarda bozukluk olabilir.


SEDEF HASTALIĞININ SEBEBİ NEDİR? NELER SEDEFİ ARTTIRIR?

Sedef hastalığının sebebi tam olarak bilinmemektedir. Hastalığın gelişimini ve şiddetini etkileyen birçok faktör olabilir. Hastalığa yatkınlığı olan kişilerde aşırı stres güneş yanığı deriye çarpma sürtünme gibi travmalar bazı ilaçlar boğaz iltihabı hastalığı ortaya çıkarabilir veya belirtilerini arttırabilir. Bu yüzden sedef hastaları veya ailesinde sedef olanlar sedefi arttıran veya ortaya çıkarabilen bu faktörlerden kaçınmalıdır. Bağışıklık sisteminin de etkisi vardır.


NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tedavi hastanın genel sağlığı yaşı yaşam tarzı ve sedefin çeşidi yaygınlığı daha önce gördüğü tedaviler göz önünde bulundurularak planlanmalıdır. Nemlendirici krem ve losyonlar deri üzerindeki pulların giderilmesine ve kaşıntının kontrol edilmesine yardımcı olur ve güvenlidir. Krem pomat losyon şampuan şeklinde direkt deriye uygulanan ilaçlar en sık kullanılanlardır. Kortizonlular vitamin D türevi olanlar katran içerenler sık kullanılır. Ağır hastalık durumunda ağızdan veya enjeksiyon yoluyla ilaçlar seçilebilir. Her tedavinin yan etkisi olabilir ve mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır.


SEDEFİN KESİN TEDAVİSİ VAR MI?

Sedefe yatkınlık hastanın ömür boyu taşıdığı bir durumdur. Sedef lezyonlarının kaybolmasını sağlayan hem yüzeysel hem sistemik çok farklı tedaviler aylar hatta yıllar süren iyileşmeler sağlayabilir.

160
0
0
Yorum Yaz